Latest – Nominees and Winners of the 2019 AFRIMMA Awards

4 min


Afrimma

Full list of the nominees and winners in the 2019 AFRIMMA award. The winners of each category in the 6th 2019 AFRIMMA (African Muzik Magazine Awards) awards are highlighted in blue and bold fonts.

Best Male West Africa.

  • Davido — Nigeria.
  • Kuami Eugene — Ghana.
  • King Promise — Ghana.
  • Burna Boy — Nigeria. – Winner.
  • Wally B. Seck — Senegal.
  • Ariel Sheney — Ivory Coast.
  • Sidiki Diabate — Mali.
  • Stonebwoy — Ghana.
  • Wizkid — Nigeria.
  • Mr. Eazi — Nigeria.

Read also: 3 Things you do that celebrities do too – number 1 is undeniable

Best Female West Africa.

  • Aya Nakamura — Mali. – Winner.
  • Simi — Nigeria.
  • Becca — Ghana.
  • Teni — Nigeria.
  • Adiouza — Senegal.
  • Josey — Ivory Coast.
  • MzVee — Ghana
  • Tiwa Savage — Nigeria.
  • Yemi Alade — Nigeria.
  • Niniola — Nigeria.

Best Male East Africa.

  • Ali Kiba — Tanzania.
  • Diamond Platnumz — Tanzania.
  • Harmonize — Tanzania.
  • Nyashinski — Kenya.
  • Juma Jux — Tanzania.
  • Eddy Kenzo — Uganda.
  • Khaligraph Jones — Kenya.
  • Ommy Dimpoz — Tanzania. – Winner.
  • Rayvanny — Tanzania.
  • The Ben — Rwanda.

Best Female East Africa.

  • Vinka — Uganda.
  • Victoria Kimani — Kenya.
  • Vanessa Mdee — Tanzania.
  • Akothee — Kenya. – Winner.
  • Nandy — Tanzania.
  • Sheebah Karungi — Uganda.
  • Fena Gitu (Fenamenal) — Kenya.
  • Knowles Butera — Rwanda.
  • Rema Namakula — Uganda.
  • Juliana Kanyomozi — Uganda.

Read also: Headies Award Nominees 2019 – Burnaboy wins the highest number nomination.
Read also: Complete list of Headies Award Winners -13th Edition – 2019

Best Male Central Africa.

  • Fally Ipupa — Congo. – Winner.
  • Dadju — Congo.
  • Stanley Enow — Cameroon.
  • Preto Show — Angola.
  • Naza — Congo.
  • Ya Levis — Congo.
  • Salatiel — Cameroon.
  • Matias Damasio — Angola.
  • Anselmo Ralph — Angola.
  • C4 Pedro — Angola.
  • Best Female Central Africa.
  • Shan’L — Gabon.
  • Neima — Mozambique.
  • Blanche Bailly — Cameroon.
  • Charlotte Dipanda — Cameroon.
  • Daphne — Cameroon.
  • Maria Andrade — Cape Verde.
  • Eva RapDiva — Angola.
  • Liloca — Mozambique.
  • Soraia Ramos — Cape Verde.
  • Yasmine — Guinea Bissau.

Best Male Southern Africa.

  • Aka — South Africa.
  • Roberto — Zambia.
  • Cassper Nyovest — South Africa.
  • Emtee — South Africa.
  • EXQ — Zimbabwe.
  • Nasty C — South Africa.
  • Jah Prayzah — Zimbabwe.
  • Shyn — Madagascar.
  • Prince Kaybee — South Africa.
  • Master KG — South Africa – Winner.

Best Female Southern Africa.

  • Ammara Brown — Zimbabwe.
  • Busiswa — South Africa.
  • Sho Madjozi — South Africa. – Winner.
  • Mampi — Zambia.
  • Shashl__ — Zimbabwe.
  • Cleo Ice Queen — Zambia.
  • Zonke — South Africa.
  • Lady X — South Africa.
  • Bucie — South Africa.
  • Kelly Khumalo — South Africa.

Best African Group.

  • Sauti Sol — Kenya.
  • Toofan — Togo. – Winner.
  • B26 — Angola.
  • R2bee’s — Ghana.
  • Navy Kenzo —Tanzania.
  • Umu Obiligbo — Nigeria.
  • Forca Suprema — Angola.
  • Bracket —Nigeria.
  • Black Motion — South Africa.
  • 4KEUS — Congo.

Crossing Boundaries with Music Award.

  • Burna Boy — Nigeria.
  • Aya Nakamura — Mali/France.
  • Stormzy — Ghana/UK.
  • Wizkid — Nigeria.
  • Davido — Nigeria. – Winner.
  • Afro B — Ivory coast.
  • Tobe Nwigwe — Nigeria /USA.
  • Stefflon Don — Jamaica/UK.
  • Rotimi — Nigeria.
  • French Montana — Morocco.

Best New Act.

  • Rema — Nigeria.
  • Kwesi Arthur — Ghana.
  • Naiboi — Kenya.
  • Zlatan — Nigeria – Winner.
  • Ya Levis — Congo.
  • Fireboy DML — Nigeria.
  • Rui Orlando — Angola.
  • Soraia Ramos — Cape Verde.
  • Gaz Mawete — Congo.
  • Sho Madjozi — South Africa.

Artist of The Year.

  • Davido — Nigeria.
  • Diamond Platnumz — Tanzania.
  • Fally Ipupa — Congo.
  • Wizkid — Nigeria.
  • Burna Boy — Nigeria – Winner.
  • Black Coffee — South Africa.
  • Sarkodie — Ghana.
  • Yemi Alade — Nigeria.
  • Busiswa — South Africa.
  • Aya Nakamura — Mali/France.

Best Gospel.

  • Frank Edwards — Nigeria.
  • Gloria Muliro — Kenya.
  • Bethel Revival Choir — Ghana.
  • Papa Dennis — Kenya.
  • Miguel Buila — Angola.
  • Diana Hamilton — Ghana.
  • Icha Kavons — Congo.
  • Willy Paul — Kenya.
  • Mercy Chinwo — Nigeria. – Winner.
  • Winnie Mashaba — South Africa.

Best Live Act.

  • Flavour — Nigeria.
  • Ali Kiba — Tanzania.
  • Sauti Sol — Kenya.
  • Stonebwoy — Ghana.
  • Sidiki Diabate — Mali.
  • Yemi Alade — Nigeria.
  • Becca — Ghana.
  • Burna Boy — Nigeria.
  • Diamond Platnumz — Tanzania. – Winner.
  • Fally Ipupa — Congo.

Best Rap Act.

  • Phyno — Nigeria. – Winner.
  • Olamide — Nigeria.
  • Falz — Nigeria.
  • Sarkodie — Ghana.
  • Tha Dogg — Namibia.
  • Cassper Nyovest — South Africa.
  • Zlatan Ibile — Nigeria.
  • Nasty C — South Africa.
  • Khaligraph Jones — Kenya.
  • Medikal — Ghana.

Best Collaboration.

  • Burna Boy x Zlatan — “Killin’ Dem”.
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”.
  • Beyoncé x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN — “Brown Skin Girls”.
  • Ommy Dimpoz ft. Alikiba — “Rockstar”.
  • Anselmo Ralph ft. C4 Pedro — “Pra Cuiar Mais”.
  • Mayorkun ft. Kizz Daniel— “True”.
  • MHD ft. Dadju — “Bebe”.
  • Master KG ft. Zanda — “Skeleton Move”.
  • Aya Nakamura ft. Niska — “Sucette”.
  • Flavour ft. Umu Obiligbo — “Awele”.

Song of The Year.

  • Burna Boy x Zlatan — “Killin’ Dem”. – Winner.
  • Rema — “Dumebi”.
  • Master KG ft. Zanda Zakuza — “Skeleton Move”.
  • Ya Levis — “Katchua”.
  • Wizkid — “Fever”.
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”.
  • BM ft. Awilo Longomba — “Rosalina” (Remix).
  • Burna Boy — “On The Low”.
  • Aya Nakamura — “Pookie”.
  • Shatta Wale — “My Level”.

Best Video Director.

  • Justin Campos — South Africa.
  • Dr Nkeng Stephens — Cameroon.
  • Enos Olik — Kenya.
  • Clarence Peters — Nigeria.
  • David Duncan — Ghana.
  • Sasha Vybz — Uganda. – Winner.
  • Director Kenny — Tanzania.
  • Daps — Nigeria.
  • Gyo Gyimah — Ghana.
  • Patrick Ellis — Nigeria.

Best DJ Africa.

  • DJ Spinall — Nigeria.
  • DJ Black Coffee — South Africa.
  • DJ Man Renas — Angola. – Winner.
  • DJ Jeff — Angola.
  • DJ D-Ommy — Tanzania.
  • DJ Slim — Ghana.
  • DJ Neptune — Nigeria.
  • DJ E Cool — Nigeria.
  • DJ Tira — South Africa.
  • DJ Euphonik — South Africa.

Best African DJ USA.

  • DJ Tunez — Nigeria,
  • DJ Fully Focus — Kenya.
  • DJ Silent Killa — Caribbean.
  • DJ Poizon Ivy — Kenya. – Winner.
  • DJ Mekzy — Nigeria.
  • DJ Shinski — Nigeria.
  • DJ Rell — Sierra Leone.
  • DJ Freshy K — Nigeria.
  • DJ Nana B — Ghana.
  • DJ Moh — Ivory Coast.

AFRIMMA Video of The Year.

  • Rema — “Dumebi”. – Winner.
  • Burna Boy x Zlatan — Killin’ Dem.
  • Diamond Platnumz ft. Fally Ipupa — “Inama”.
  • Patoranking ft. Davido — “Confirm”.
  • Ommy Dimpoz — “You Are The Best”.
  • Anselmo Ralph ft. C4 Pedro — “Pra Cuiar Mais”.
  • Flavour ft. Umu Obiligbo — “Awele”.
  • Aya Nakamura — “Pookie”.
  • Adekunle Gold — “Kelegbe Megbe”.
  • Sho Madjozi — “Idhom”.

Music Producer of The Year.

  • Masterkraft — Nigeria.
  • Northboi Oracle — Nigeria.
  • Kimamba — Tanzania.
  • Kel P — Nigeria. – Winner.
  • Laizer Classic — Tanzania.
  • Guilty Beatz — Ghana.
  • DJ Maphoriza — South Africa.
  • S2kizzy — Tanzania.
  • Salatiel — Cameroon.
  • Sidike Diabate — Mal.i
  • Best African Dancer.
  • Kaffy Dance Queen — Nigeria.
  • The Grove — Angola.
  • Sherri Silver — Rwanda.
  • La Petite Zota — Ivory Coast.
  • Manuel Canza Laurenzo — Angola.
  • Ghetto Triplet Kids — Uganda.
  • Izzy Odigie — Nigeria.
  • Bajuni — Tanzania.
  • Rabbit Cre 255 — Tanzania.
  • The Team — Angola.

Best Lusophone.

  • DJODJE — Cape Verde.
  • Mr Bow — Mozambique.
  • Matias Damasio — Angola.
  • Nelson Freitas — Cape Verde. – Winner.
  • Anselmo Ralph — Angola.
  • Maira Andrade — Cape Verde.
  • Calema — Sao Tome.
  • CEF — Angola.
  • Puto Português — Angola.
  • Filho du Zua — Angola.
  • Best Francophone.
  • Stanley Enow — Cameroon.
  • Fally Ipupa — Congo.
  • Dadju — Congo.
  • Toofan — Togo.
  • Airel Cheney — Ivory Coast.
  • DJ Arafat — Ivory Coast.
  • Daphne — Cameroon.
  • Ya Levis — Cameroon.
  • Aya Nakamura — Mali.
  • Salatiel — Cameroon.

Radio/TV Personality of The Year.

  • Willy Tuva — Kenya – Winner.
  • Lil Ommy — Tanzania.
  • Do2dtun — Nigeria.
  • Yaw — Nigeria.
  • Jamal Gaddafi — Kenya.
  • Afonso Quintas — Angola.
  • Sammy Forson — Ghana.
  • James Onen — Uganda.
  • DJ Fresh — South Africa.
  • Konnie Toure — Ivory Coast.

Other Awards and winners.

  • Transformational Leadership Award – Governor Hassan Ali Joho.
  • AFRIMMA COMMUNITY LEADERSHIP AWARD – Rep. Helen Giddings.
  • AFRIMMA COMMUNITY IMPACT AWARD – Prince Ned Nwoko.

Contact us to create a page to boost your online presence as a musician, actor or public personality.


0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status